Pon.-Pt: 8:00 - 16:00 Sb: 8:00-12:00

Godziny otwarcia

Dopytam mailowo

Wynajem@WynajemSprzetu.waw.pl

+48 502 565 077

Dzwonię Teraz

Mycie tapicerki

Zadbanie o jak najlepszą jakość naszego samochodu zdaje się podstawą, o której nie powinno się zapominać. Tu pamiętać należy o tym, że czyszczenie wnętrza samochodu również jest niezwykle ważne, a czasem nawet dobrze jest rozważyć pranie elementów wnętrza samochodu. Przecież nieraz się zdarzy, że dojdzie do zabrudzenia tapicerki samochodowej. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie tapicerki samochodowej i kiedy należy wykonać jej pranie.

Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Zaczynając czyszczenie tapicerki samochodowej, musimy wpierw ustalić,  jaki środek i jakie narzędzia będą do tego najlepszym rozwiązaniem. Jeśli chcemy mieć pewność, że całe zadanie wyjdzie odpowiednio, koniecznie powinniśmy sięgnąć po profesjonalne środki umożliwiające czyszczenie zabrudzeń. Tu warto sięgnąć po szeroki asortyment sklepowy. Znajdziemy tam:

  • płynne środki w sprayu
  • środki w piance

Wiele zależy również od tego, jaki jest poziom zabrudzenia, co dokładnie musimy wyczyścić i z jakiego jest to materiału. Inaczej podejdziemy do czyszczenia wykładziny z bagażnika, inaczej wyglądać będzie czyszczenie skórzanej tapicerki – do tej warto zaopatrzyć się w specjalny środek przeznaczony do skóry.

Jeśli problemem jest sierść zwierząt, to warto sięgnąć po rolkę samoprzylepną albo szczotkę silikonową. Za jej pomocą pozbędziemy się sierści zwierząt zarówno z podłogi i foteli, jak i podsufitki. Przy praniu tapicerki welurowej i klasycznej można używać pianki. Czyszczenia wnętrz nie powinno się jednak zaczynać od używania jakichkolwiek sprayów z dodatkiem silikonu – to jedynie sprawi, że tapicerki w samochodzie będą pokryte tłustą warstwą brudu. Do tapicerek skórzanych poleca się  używać takie środki jak np. mleczka.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?

Sposób na wyczyszczenie tapicerki będzie uzależniony od kilku czynników. Uzależnione to będzie między innymi od:

  • Przyczyny zabrudzenia,
  • Tego, co będziemy czyścić,
  • Czy ograniczamy się tylko do tapicerki, czy też czyścimy całe wnętrze auta.

W tym miejscu warto pamiętać o tym, że jeszcze przed samym pojawieniem się zabrudzenia warto zadbać o ograniczenie zabrudzeń. Warto zacząć od inwestycji w dywaniki ochronne. Jest to ważne, gdyż nie mając dywaników, mamy większą szansę na to, że pobrudzą się nie tylko fotele, ale i wykładzina.

Teraz należy przejść do tego, jak samodzielnie możemy czyścić tapicerkę. Podstawą będzie odkurzenie tapicerki – i to dotyczy zarówno materiałowej, jak i skórzanej. Prawidłowe będzie odkurzanie raz na dwa tygodnie – do tego wystarczy użyć zwykły domowy odkurzacz. Oczywiście, przed włączeniem odkurzacza należy wyjąć z wnętrza auta wszystkie wycieraczki, pozbyć się powinniśmy również dywaników. Odkurzanie każdorazowo obejmuje całe auto. Zaczynamy od odkurzenia podłogi w aucie, a do dostania się pod fotele oraz inne wąskie miejsca warto sięgnąć po wąską ssawkę. W międzyczasie warto wywietrzyć auto – wraz z odkurzaniem pomoże to na znaczącą poprawę komfortu późniejszej jazdy. Na koniec tego etapu sprzątania auta przechodzimy do odkurzenia bagażnika.

Skórzaną tapicerkę czyścimy za pomocą specjalnego środka – po umyciu i wyschnięciu tapicerki, należy pokryć ją środkiem do pielęgnacji skóry. To trwa etapami, aż pokryje się całą powierzchnię tapicerki w samochodzie.

W przypadku klasycznych tkanin powinniśmy pamiętać, że sprzątanie wykonujemy według określonych wytycznych. Oczywiście, samochód wpierw trzeba odkurzyć, potem jednak pamiętać należy, że klasyczne tkaniny wymagają prania jednym środkiem. Fotele i podłogę pierzemy przy pomocy szczotki, a przeprowadzając pranie podsufitki używamy miękkich materiałów – najlepiej miękką pieluchą nałożyć samą pianę.  Ważne jest, aby nie nasiąknęła ona zbyt dużą ilością wody, gdyż grozi to odklejeniem się podsufitki.

Równomiernie zabrudzona tapicerka może być wyprana po prostu odkurzaczem. W przypadku pojedynczych, większych plam dodatkowo należy użyć miękkiej szczotki.

Należy pamiętać, że zabierając się za czyszczenie wnętrza auta, powinniśmy zrobić to w upalny i słoneczny dzień. Dzięki temu pranie tapicerki nie zakończy się trudnościami z pozbyciem się wody i wilgoci z wnętrza auta.

Czyszczenie wnętrza samochodu

Wiemy już, że tapicerka nie jest jedynym elementem wnętrza samochodu, który obejmuje nasze sprzątanie. Nie powinniśmy ograniczać się jedynie do wysprzątania foteli oraz tylnej kanapy. Inne powierzchnie są równie ważne do wysprzątania, a jak to robić, zależy w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane. Do porowatych materiałów najlepiej jest zastosować miękkie szczotki bądź gąbki – to pomoże usunąć.

Kompleksowe pranie tapicerki i innych tkanin sprawi, że samochód zyska na swojej świetności i estetyce. Czyszczenie wnętrza auta oznacza nie tylko pranie foteli oraz dywaników. Nie jest to też tylko pranie tylnej kanapy. Czyszczenie tapicerki samochodowej warto połączyć z pozbyciem się zabrudzeń z innych elementów wyposażenia. Pranie podsufitki z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem.

Pranie tapicerki samochodowej jest niezwykle istotne. W domyśle auto ma nam posłużyć jeszcze przez długie lata, więc dobrze jest zadbać o jak najdokładniejsze wyczyszczenie wnętrza.

Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej?

Są sytuacje, kiedy ten ważny proces, jakim jest pranie tapicerki samochodowej, lepiej zlecić profesjonalistom. W celu zaoszczędzenia sobie czasu możemy sięgnąć po usługi specjalisty. Cena takiej usługi jest z pewnością większy, niż gdybyśmy sami chcieli usunąć wszystkie zabrudzenia. Jednak należy pamiętać, że pranie tapicerki samochodowej to dla nas koszt nie tylko pieniężny. Na cały proces musimy przeznaczyć odpowiedni czas, a nawet, jeśli mamy pewność, że wszystko wykonujemy prawidłowo, to plamy mogą być tak duże, że dokładne pranie tapicerki auta umożliwi jedynie skorzystanie z odpowiedniej usługi profesjonalistów.

Powinniśmy się jednak zorientować, jaki jest zakres ceny za tego typu usługi. U profesjonalisty kompleksowe pranie tapicerki i czyszczenie pozostałych elementów wnętrza samochodu to koszt minimum od 200 do 300 złotych. Choć cena samodzielnego prania tapicerki waha się w okolicach 100 złotych, to czasem nie powinno się oszczędzać, chcąc dokładnie wyczyścić całe auto.

Dokładny koszt mycia całego auta uzależniony jest od jego wielkości, materiałów, które będą zastosowane i od tego, czy będą wykonane jakieś dodatkowe usługi. Oprócz prania tapicerki można zlecić czyszczenie takich elementów jak szyby oraz tworzywo, czy też dokładne ozonowanie całego pojazdu.

Sprawdzając, jakie ceny ma konkretna firma, dobrze jest posłużyć się przykładowymi cennikami, jakie oferuje firma, której polem działania jest np. Warszawa. Tu samo tylko pranie przednich foteli i mycie tylnej kanapy kosztować może ponad 200 zł. Pranie całego auta kosztować może wynosić nawet 350-380 złotych. Przy czym, dokładniejsze pranie, między innymi kompleksowe czyszczenie wnętrza, kosztować może nawet 450 złotych. Oczywiście, takie przykładowe ceny ma Warszawa – w innych miastach mogą być one niższe – podobnie jak niższe ceny za usługi może oferować konkretna firma.

Domowe sposoby na wyczyszczenie tapicerki samochodowej

Istnieją domowe sposoby czyszczenia tapicerki samochodowej. Zanim rozważymy pranie, dobrze jest sięgnąć po te metody. Pamiętajmy jednak, że wszelkie czyszczenie domowymi metodami powinno poprzedzić dokładne odkurzanie.

Pierwszym sposobem jest sięgnięcie po sodę – stanowi ona świetni zamiennik prania. Można ją wykorzystać pod wieloma postaciami: jako proszek, roztwór i pastę. Używając do czyszczenia sody, powinniśmy uzbroić się w czas i cierpliwość, ponieważ potrzebuje ona kilku godzin, aby wyciągnąć z tkaniny wszelkie nieczystości. Z sody można też zrobić pastę sodową – wystarczy rozmieszać 3-4 łyżeczki proszku na litr wody i można używać go w aucie.

Soda dodatkowo dobrze się sprawdzi zamiast prania tapicerki skórzanej. Rozpuszczając łyżeczkę sody w szklance wody lub mleka, otrzymujemy środek, w którym następnie wystarczy zamoczyć zwykłą ściereczkę z mikrofibry. W celu czyszczenia tapicerki ściereczkę wystarczy lekko przycisnąć do tapicerki, przytrzymać kilka sekund, a następnie wystarczy przetrzeć ją suchą ścierką. Taki preparat możemy używać w aucie niezależnie od tego, czy fotele i kanapa mają skórę z zamszu, skóry czy też ekoskóry.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia plam na skórzanej tapicerce. Do ciemnych zabrudzeń jasnych wyrobów skórzanych skuteczne mycie możliwe jest dzięki paście do zębów oraz wodzie kolońskiej. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że jeśli nie mamy pewności, jak dany środek zadziała na tapicerkę to, mając na uwadze, że nasze auto ma jeszcze długo wyglądać znakomicie, dokonajmy wpierw testu. Polega to na tym, że domową miksturę używamy na niewidocznej części materiału, aby zobaczyć, czy wywoła to jakąś niepożądaną reakcję.

Jakie są jeszcze inne domowe metody?

  • W przypadku plam z masła lub margaryny wystarczy posypać je talkiem, a następnie wystarczy odczekać kwadrans i odkurzyć to miejsce.
  • Zamiast prania plamy ze smaru wystarczy wyczyścić ją za pomocą płynu do mycia naczyń.
  • Woda z dodatkiem octu znakomicie sprawdzi się przy myciu plam po kawie i herbacie.

Mając czas, jesteśmy w stanie w dużym stopniu zadbać o dobry stan naszego auta i to bez przesadnego przepłacania. Wystarczy wykorzystać domowe sposoby na czyszczenie tapicerki.