Położenie wykładziny dywanowej PCV to popularny sposób na pokrycie podłóg, jednak po pewnym czasie zużywa się ona i wymaga wymiany na nową. Położenie świeżej wykładziny wiąże się z usunięciem starej. Jak sobie z tym poradzić? Jakie kroki należy wykonać, by skutecznie i bez zniszczeń usunąć starą wykładzinę? Na jakie trudności można natrafić i jak im zaradzić? Od samego początku warto mieć świadomość, że nawet tak nieskomplikowana czynność jak usuwanie wykładziny może okazać się kłopotliwa. Problemy mogą wystąpić zwłaszcza w starych mieszkaniach lub domach i w przypadku wykładzin kładzionych wiele lat temu.
Trudności w usuwaniu wykładziny
Usuwanie wykładziny dywanowej może przysporzyć problemów. Na co należy być przygotowanym? Bywa, że na podłożu zalega wiele wykładzin, które z zużycia i starości rozpadają się, pękają czy rozwarstwiają. Również stan podłogi pod wykładziną może pozostawiać wiele do życzenia, czego skutkiem może być trudność w ściągnięciu wykładziny, zwłaszcza tej słabej jakości. Kolejne problemy może generować sposób przytwierdzenia wykładziny – niewłaściwie dobrany klej do typu wykładziny najprawdopodobniej spowoduje, że jej usuwanie nie będzie łatwe.
Jeśli kiedyś użyto dobrej jakości wykładziny oraz kleju, nie powinno być większych problemów z jej usunięciem ani konieczności użycia siły. Bywa jednak, że zerwanie zużytego podłoża komplikuje się. Należy wtedy skorzystać z odpowiednich narzędzi i przygotować się na fizyczną „walkę” z wykładziną. Ważne, aby uważać, żeby nie uszkodzić podłoża, ponieważ wszelkim ubytkom i nierównościom trzeba zaradzić przed położeniem posadzki dowolnego rodzaju.
Jak usunąć wykładzinę podłogową – sposoby
Niepotrzebną, starą wykładzinę podłogową można usunąć na kilka sposobów. Metodą, która wymaga niewiele sprzętu, jest zrywanie ręczne. Może być to kłopotliwe przy wykładzinach o dużej powierzchni, ale w przypadku małych będzie to dobry pomysł. Wykładzinę należy pociąć nożem w pasy o takiej szerokości, aby łatwo było je złapać i pociągnąć, odrywając od podłogi. Ten sposób jest bezpieczny dla podłoża, nie ma ryzyka, że powstaną uszkodzenia, co przecież jest ważne, bo w miejscu wykładziny zostanie położona nowa.
W przypadku dużej powierzchni lub jeśli zrywanie ręczne wykładziny nie jest skuteczne, trzeba sięgnąć po narzędzia. Przydatny będzie stripper, który przecina zestaloną warstwę masy klejowej. Korzystając z mechanicznego sposobu usuwania wykładziny, również należy pociąć ją na pasy. Pierwszy krok to podważenie pierwszego pasa, a następnie wsunięcie pod niego ostrzy strippera i stopniowe przecinanie warstw kleju.
Kiedy powyższe sposoby zawiodą, można spróbować użyć sody kaustycznej lub rozpuszczalnika. Należy jednak być ostrożnym i pewnym, że kontakt substancji chemicznej z wykładziną lub klejem nie niesie zagrożenia dla osoby zrywającej wykładzinę. W bardzo trudnych przypadkach, kiedy kleju nie da się zetrzeć mechanicznie, można spróbować podgrzewać go opalarką, by zmiękł i był łatwiejszy do usunięcia. Czasami skuteczne jest zwilżenie wykładziny wodą na 1-2 godziny przed jej usuwaniem.
Wyrównanie podłoża
Kiedy wykładzina zostanie usunięta, należy sprawdzić stan podłoża. Jeśli wylewka jest czysta, nie ma na niej pozostałości kleju ani fragmentów zerwanej wykładziny, można przystąpić do następnego etapu remontu, np. położenia nowej wykładziny lub innego rodzaju pokrycia podłogi. Sytuacja się komplikuje, gdy podłoże uległo uszkodzeniu, np. jest popękane lub znajdują się na nim luźne elementy. W takiej sytuacji potrzebne będzie nałożenie nowej warstwy wykończeniowej, by wyszlifować podłoże w celu wyrównania go. Wymaga to więcej pracy, umiejętności i sprzętu, dlatego warto rozważyć, czy nie zlecić wykonania remontu specjalistom, którzy zajmą się przygotowaniem podłogi od A do Z.
Produkty do usuwania wykładzin
Do skutecznego i sprawnego usunięcia wykładziny warto użyć specjalnych narzędzi. Przede wszystkim przydatny będzie nóż do wykładzin – warto wybrać taki o wysokiej jakości ostrzach oraz zbudowany tak, by chronił podłoże przed uszkodzeniem podczas pracy. Prostsze rozwiązanie to uniwersalny nóż z wysuwanym ostrzem. Wykładzinę można także usunąć za pomocą strippera, narzędzia, którym można ciąć na okrągło, wzdłużnie lub prosto.
Odklejenie zużytej wykładziny to tylko część pracy. Na koniec należy pozbyć się resztek kleju oraz pozostałości starej wykładziny z podłoża, które mocniej przywarły do podłoża. Do tej czynności przyda się skrobak lub szpachelka. Skrobaki są bardziej skomplikowanymi narzędziami niż szpachelki, mogą posiadać kilka krawędzi ostrza. Wybierając tego rodzaju narzędzie, należy zwrócić uwagę na rączkę – powinna być wygodna i z dobrej jakości materiału.
Dla własnego komfortu warto mieć maseczkę na twarz, dzięki której do układu oddechowego nie dostaną się drobiny kleju, materiału wykładzinowego czy kurz. To niewielki i niedrogi element, ale znacznie poprawia komfort pracy.
Czy trzeba usuwać starą wykładzinę?
Wiedząc, jak czasochłonne i wymagające wiele wysiłku może być usuwanie wykładziny, można się zastanawiać, czy jest konieczne dokładne oczyszczanie podłoża z resztek kleju i wykładziny. Może wystarczy zdjąć wykładzinę, a zeskrobywanie pozostałości sobie odpuścić? Najlepiej byłoby oczyścić podłoże z dużą starannością, tak by nie mieć problemów z mocowaniem nowej wykładziny. Ostatecznie można jednak położyć grubszy podkład, który lepiej dostosuje się do podłoża i zniweluje nierówności.
Pomoc firmy remontowej
Jeśli zrywanie wykładzin przysparza zbyt wielu problemów lub właściciel mieszkania nie ma umiejętności, lub czasu, by zająć się tą czynnością samodzielnie, warto wynająć firmę remontową. Zespół profesjonalistów wykona pracę szybko i dokładnie, pozostawiając podłogę gotową do dalszych prac. Dysponują oni narzędziami do pracy, których nie opłacałoby się kupować w przypadku jednorazowego zrywania starych wykładzin, np. profesjonalne, dużych rozmiarów strippery, które znacząco ułatwiają pracę. Warto przeanalizować własną sytuację i zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań – samodzielną pracę przy remoncie lub wynajęcie osób z odpowiednim doświadczeniem i sprzętem.