Pon.-Pt: 8:00 - 16:00 Sb: 8:00-12:00

Godziny otwarcia

Dopytam mailowo

Wynajem@WynajemSprzetu.waw.pl

+48 502 565 077

Dzwonię Teraz

Mycie dachów

Zwieńczeniem każdego domu jednorodzinnego jest dach. Uatrakcyjnia on całą budowlę, podkreśla wyjątkową stylistykę i aranżację całej konstrukcji. Podczas budowy nie zaprzątamy sobie głowy problemem, jakim może być czyszczenie dachów. Rzadko zdajemy sobie z tego, że nie trzeba mieć bezpośredniej styczności z dachem, aby mógł ulec on zabrudzeniu.  Właśnie dlatego należy wiedzieć, kiedy i jak powinno przeprowadzać się mycie dachów.

Co i dlaczego może osadzić się na dachu?

Podstawowymi typami zabrudzeń, które mogą pojawić się na dachu, są: kurz i pył. Często jednak pojawia się na nim grzyb, co znacząco psuje estetykę całej elewacji. Nieuniknione jest więc pojawienie się tematu czyszczenia dachu.

Dach w sposób ciągły narażony jest na działanie ciągle zmieniających się warunków pogodowych. Zimą z kolei pojawia się problem ciągle pojawiającego się osadu z komina, który zdecydowanie nie wpływa na estetykę zadaszenia. Dachy pokryte tego typu zabrudzeniami koniecznie muszą być myte.

Wśród najgroźniejszych działań atmosferycznych z pewnością należy wyszczególnić działanie kwaśnego deszczu, który sprawia, że dachów mycie będzie koniecznością. Zarówno szare smugi pochodzące z komina, jak i zielony osad powstały z mchu, to zabrudzenia, których czyszczenie jest koniecznością. Porosty, glony i wspomniane mchy rozwijają się właśnie na nieczyszczonych dachach, zacienionych oraz będących w sąsiedztwie wysokich drzew. Jeśli dachówka jest ceramiczna, to tym bardziej możemy się spodziewać zanieczyszczeń biologicznych. Problem takiego rodzaju zabrudzeń polega na tym, że dachówka ceramiczna jest silnie nasiąkliwa i na całej powierzchni dachu łatwo będzie można zobaczyć tego efekty.

Na stan dachów wpływa również działanie UV, podobnie błędem jest myślenie, że zalegający śnieg zagwarantuje darmowe mycie dachu. Różnego rodzaju pokrycie domu narażone jest również na działanie różnych środków chemicznych. Nie możemy też zapominać o tym, że częstym gościem naszych dachów są ptaki, a one również brudzą.

Kiedy należy zacząć mycie dachów?

Są sytuacje, kiedy mycie i czyszczenie dachów jest koniecznością.  Pierwszą, oczywistą sytuacją jest prowadzenie prac konserwacyjnych. Większość metalowych pokryć wymaga regularnej pielęgnacji. Co dokładnie należy zrobić, zależne jest już od typu materiału, którego użyto do pokrycia interesujących nas dachów.

Przede wszystkim jednak czyszczenia dachu warto dokonać w przypadku, kiedy chcemy odświeżyć budynek. Jest to też doskonałą okazją do wymycia kostki brukowej. Dobrze jest przeprowadzić kompleksowe czyszczenie elewacji.

Często rozpoczęcie mycia dachów związane jest z tym że dostrzegamy zacieki na elewacji. Jeśli to skłoni kogoś do sprawdzenia stanu dachu to dobrze, ale często w tym momencie nasze działania ograniczamy jedynie do czyszczenia elewacji oraz m.in. kostki brukowej otaczającej dom. Mycie kostki brukowej jest istotne, ale jeśli nie zadbamy o odpowiednie mycie dachów, to zacieki na elewacji będą pojawiać się raz po razie.

Najprościej można jednak powiedzieć tak:

Mycie dachu należy przeprowadzać zawsze wtedy, kiedy pojawia się taka potrzeba. Niektóre typy zabrudzeń mogą pojawić się wcześniej lub później, a jeszcze inne z początku nie będą się wyróżniały. Mimo tego już wtedy dobrze jest przeprowadzić czyszczenie dachu. 

Ważne jest to, że czyszczenie dachów nie powinno być odwlekane w czasie. Osad i zanieczyszczenia, które osadzać się będą przez lata, sprawią, że np. czyszczenie dachówki i mycie dachów innego typu będzie niezwykle trudne.

Cykliczne mycie dachu oznacza przeprowadzanie całej czynności mycia i czyszczenia raz na kilka lat. Optymalnym okresem jest 5 lat, choć mycie elewacji będzie z pewnością częstsze.

Kiedy i jak czyścić dachy samodzielnie?

Niektórzy nie chcą korzystać z usług, które może oferować jakaś firma i wolą wykonać mycie elewacji i czyszczenie dachów we własnym zakresie. Takie osoby powinny wiedzieć, w jakich sytuacjach czyszczenie dachu we własnym zakresie jest lepsze niż sięganie po usługi jakiejś firmy.

Przede wszystkim samodzielne mycie dachów jest możliwe, jeśli nie ma zbyt wiele zabrudzeń i do samego dachu jest dobry dostęp. Wtedy do mycia dachów można dołączyć mycie elewacji oraz mycie kostki brukowej. W prosty sposób można wykorzystać do tego tę samą metodę: mycie tzw. karcherem, czyli myjką ciśnieniową. Używanie takiej maszyny do mycia dachu jest częstą decyzją – zwłaszcza że sprawdzi się to również do każdej innej powierzchni, więc jeśli planujemy elewacji mycie to warto sięgnąć po karchera. Cena urządzenia waha się od kilkuset złotych do nawet ponad tysiąca. Wysokość ceny uzależniona jest od jakości sprzętu. Do ceny karchera wystarczy dodać cenę wody, którą będzie się używać. Mając sprzęt, wąż ogrodowy i zapał: mycie dachów nie będzie już takie straszne.

Jak czyścić dachówki ceramiczne?

W przypadku dachówki ceramicznej warto pamiętać o tym, że jest ona bardzo chłonna  w większym stopniu może pokryć się warstwą glonów i mchu. Te zaś wymagają już użycia specyfików biobójczych. W takim przypadku preparat należy nałożyć na całą zbrudzoną powierzchnię i pozostawić na czas wskazany przez producenta – zazwyczaj jest do od godziny do pełnej doby. Po tym czasie można kontynuować mycie dachu. Ważne jest to, że próba mycia dachu bez użycia tego typu środku szybko sprawiłaby, że nalot biologiczny zagościłby na naszym dachu. Lepiej jest wpierw przeprowadzić usunięcie mchów i glonów, a dopiero potem wykonać zwyczajne mycie dachu.

Malowanie dachów

Dobrym pomysłem jest malowanie dachówki. Po zakończonym etapie czyszczenia dachu można się przekonać, że wygląd szczytu budynku wymaga odświeżenia. Jeśli już wykonujemy odnowienie pokrycia dachu, to dobrze jest połączyć to z malowaniem rynien, które przez lata również mogły ulec znacznemu ubrudzeniu.

Kluczowe jest to, aby wpierw przeprowadzić czyszczenie dachu.  Malowanie można sobie darować, jeśli nie przeprowadziło się wcześniej mycia dachu –  w ten sposób nie zmarnujemy czasu i pieniędzy, a wpierw przeznaczymy je na czyszczenie domu.

Malowanie jest tym lepszym rozwiązaniem, że dzięki niemu dachówki odzyskają swój blask i świetność z każdej strony. Podobnie jest z malowaniem rynien i całego budynku. Wpierw wykonujemy zabiegi na dachu, potem możemy zabrać się za czyszczenie rynien i ścian domu, a następnie możemy przejść do czyszczenia otoczenia.

Profesjonalne mycie dachów

Poszukiwania ogłoszeń mówiących, że dachów mycie może być wykonane w odpowiedniej cenie to coś, po co sięga większość osób dostrzegających to, jakie zabrudzenia ma ich dach. Równocześnie, jeśli jest informacja, że „wykonujemy elewacji mycie”, to takie usługi z pewnością znajdą swoich klientów. Jeśli widzisz, że twój dach ma bardzo poważne zabrudzenia, to koniecznie wybierz numer do jednej z firm oferujących swoje usługi w tym zakresie i koniecznie zadzwoń. Warto to zrobić, jeśli również męczy cię usuwanie z pokrycia ptasich odchodów. Z nich dachy wymagają czyszczenia – podobnie jak samochody.

Większość profesjonalnych firm oferuje nie tylko usługi mycia i czyszczenia dachu, ale i może dodatkowo zaproponować malowanie dachów, – czasem nawet całego budynku. Sprawdzając, jakiego rodzaju usług możemy oczekiwać, warto porównać różne oferty z danego rejonu.

Jeśli spojrzymy na obszar mazowiecki, to przekonamy się, że wiele ofert daje sama Warszawa. Ogłoszenia jednak nie dotyczą samej stolicy. Choć siedzibą firmy jest Warszawa to w większości przypadków ogłoszenie będzie brzmiało „Warszawa i okolicy”. Takie informacje nie dziwią. Dane pokazują, że Warszawa – zwłaszcza w rejonach wieżowców – bezpośrednio w centrum usuwanie zabrudzeń z dachów i elewacji nie jest tak potrzebne. Usługi u takich firm szukać będą jednak mieszkańcy okolicznych miejscowości. Tych Warszawa ma pod dostatkiem – wystarczy wyszukać temat mycia dachów dla stolicy.

Ile kosztuje mycie dachów?

Wiemy już, że mycie karcherem to koszt jednorazowego zakupu sprzętu w kwocie od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Cena urządzenia uzależniona jest od jakości sprzętu, ale najniższe ceny oscylują w okolicach 400 złotych.

Jak jednak wygląda mycie dachów, kiedy nie chcemy lub nie może sami tego wykonać? W pierwszej kolejności sięgamy po informacje i porównujemy dane dotyczące różnych firm. Najważniejszym punktem jest cennik – tak powinno być wyszczególnione, ile kosztuje czyszczenie dachów określonego typu. Należy pamiętać o tym, że czyszczenie dachówki a blachodachówki zazwyczaj nie skończy się podobną opłatą. Wraz z podjęciem decyzji o tym, która firma będzie odpowiednia wybieramy numer widniejący pod „zadzwoń” i dzwonimy. Sprawdziliśmy cennik i wiemy, jakie chcemy usługi, to wystarczy poczekać na dokładną wycenę zależną od powierzchni dachu.

Jakie ceny ma Warszawa dla usług czyszczenia powierzchni dachowych?

Cena mycia zależy również od rodzaju pokrycia dachu. Średnia cena, jakie wymagają firmy w województwie mazowieckim (zatem podobne ceny będzie miała Warszawa) przeliczana jest na metr kwadratowy. Mycie blachodachówki kosztować może od 12,07 do 16, 91 zł za metr. Cena za mycie gontów i dachówki ceramicznej waha się od 13,36 do 16,47 zł za metr. Najwięcej kosztują jednak usługi, w których dochodzi do odgrzybiania. Tu cena zaczyna się od 16,94 do 21,94 zł za metr. Dlaczego są podane takie zakresy? Wynika to z tego, że każdy dach jest inny, a przy opłacie należy uwzględnić, czy wszystkie strony dachu w jednakowym zakresie będą podlegały czyszczeniu, czy dostęp do dachu nie jest utrudniony i czy jego czyszczenie będzie końcem prac. Profesjonaliści do każdego klienta podchodzą indywidualnie. Dachy oceniają z osobna, każdy wymaga innego czyszczenia. Poinformowanie, jak kosztowne będzie czyszczenie dachów, możliwe jest dopiero kiedy firma zbierze dane na temat tego, jakie dachy wchodzą w zakres koniecznych usług.