Pon.-Pt: 8:00 - 16:00 Sb: 8:00-12:00

Godziny otwarcia

Dopytam mailowo

Wynajem@WynajemSprzetu.waw.pl

+48 502 565 077

Dzwonię Teraz

Mycie kostki brukowej

Kostkę brukową można znaleźć niemal wszędzie. Choć dotąd kojarzyła się ona przede wszystkim z przestrzenią miejską, chodnikami, a czasem i ścieżkami rowerowymi, to teraz jej użycie staje się działaniem coraz to bardziej powszechnym. Nic dziwnego, atrakcyjna cena idzie w parze z mnogimi możliwościami, które daje nam zaopatrzenie się właśnie w ten materiał. Już nie tylko wjazd do garażu, ale pokaźna część podwórka może być bogata w ten urokliwy materiał. Trzeba pamiętać jednak o tym, że jak każdy materiał, również i kostka brukowa ulega zabrudzeniom. W tej sytuacji zaczynamy się zastanawiać: jak powinniśmy przeprowadzić czyszczenie kostki brukowej?

Dlaczego kostka brukowa?

Wybór kostki brukowej jest częsty nie tylko w przypadku wykładania miejskich chodników. Używa się jej również przy wjazdach, garażach czy skalnikach. Materiał ten wyróżnia zdecydowanie niska cena, a przede wszystkim niespotykana łatwość układania. W efekcie każdego dnia tysiące polaków podejmuje decyzję, że i u nich należy położyć taką nawierzchnię.

Kostka brukowa często wybierana jest przez właścicieli domów wolnostojących. Tam można użyć jej jako nawierzchnia podjazdu, chodników, a nawet alejek ogrodowych. Wybór kostki brukowej nie jest przypadkowy: jest ona bardzo wytrzymała oraz trwała. Jest również odporna na ścieranie, a jej prawidłowe utrzymanie jest bardzo przyjemne – po jej położeniu już wiele więcej nie trzeba robić. Oczywiście, jak każda przydomowa nawierzchnia, która wystawiona jest na szereg czynników ludzkich i atmosferycznych, również i jej przydaje się czyszczenie.

Czym wyczyścić kostkę brukową – domowe sposoby?

Metod i środków do mycia kostki brukowej jest wiele. Wśród mniej i bardziej zaawansowanych środków chemicznych warto sięgnąć po to, co mamy pod ręką. Wpierw warto sięgnąć po domowe metody. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: pod wieloma względami te sposoby są najprostsze. Nie trzeba inwestować pokaźnych sum pieniędzy w profesjonalną ekipę i specjalistyczny sprzęt, aby odświeżyć posiadane kilkadziesiąt metrów kwadratowych kostki brukowej. Oczywiście, domowe sposoby na mycie kostki brukowej wiążą się z koniecznością zakupu odpowiednich środków. Te zazwyczaj da się rozprowadzić już za pomocą zwykłej miotły.

Z domowych metod najlepiej jest wybrać zwykły płyn do mycia naczyń – w myjce ciśnieniowej nawet on sprawi się znakomicie. Oczywiście, jeśli sięgniemy po bardziej zaawansowany preparat do czyszczenia kostki brukowej, to powinniśmy pamiętać o tym, że niektóre z tych środków mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Co za tym idzie, koniecznie musimy zaopatrzyć się w okulary i rękawiczki, co wydaje się naturalne przy rozpoczęciu czyszczenia. Aczkolwiek, o wiele lepiej jest skorzystać z profesjonalnego serwisu czyszczenia w POWER Wynajem.

Czym umyć kostkę brukową?

Zacznijmy od tego, jak przeprowadzić zwykłe mycie kostki brukowej. Do tego wystarczy użyć zwykłej myjki ciśnieniowej i wody.  Jeśli jednak nasza kostka posiada wiele plam i zanieczyszczeń, to zwykły strumień wody nie zapewni satysfakcjonującego czyszczenia. W tym celu warto sięgnąć po różnego rodzaju płyny i środki, które zazwyczaj wystarczy rozcieńczyć w wodzie w proporcjach 1:2 bądź 1:3. Poza tym nie potrzebujemy żadnej specjalistycznej wiedzy, aby rozpocząć czyszczenie kostki brukowej.

Nie tylko myjki nadadzą się do mycia kostki brukowej. Skuteczne czyszczenie po rozprowadzeniu środka można przeprowadzić za pomocą zwykłej szczotki. Co za tym idzie, nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, które normalnie kosztują pokaźne sumy pieniędzy. Zwykła myjka ciśnieniowa będzie o wiele tańsza, a również powinna spełnić swoje zadanie. Mycie kostki brukowej za jej pomocą nie powinno przysporzyć większych trudności. Przy zakupie takiej myjki, oprócz ceny, warto sprawdzić, jakie ma maksymalne ciśnienie. Im większe, tym większa jest jej skuteczność. Warto też sprawdzić, czy taka myjka ma funkcję podgrzewania wody.

Czym dokładnie kierować się przy zakupie takiej myjki? Jest kilka czynników:

  • Wydajność – porządna myjka będzie miała wydajność mieszczącą się w przedziale od 330 do 900 litrów na godzinę.
  • Ciśnienie robocze powinno przekraczać 100 barów.
  • Moc – powyższe powinno być dostępne przy mocy 2kW.
  • Długość węża myjki – standardowo są to trzy metry, ale oczywiście tu warto zakup dostosować do swoich potrzeb.
  • Podgrzewanie wody – tu jednak należy pamiętać, że ta funkcja jest dostępna u o wiele droższych typów myjek ciśnieniowych – jeśli czyszczenie kostki brukowej nie dotyczy ogromnych połaci nawierzchni, to ten element może nie być konieczny.
  • Cena – zaczyna się zazwyczaj od kilkuset złotych (300-400) do cen powyżej tysiąca. Te, które mają funkcję podgrzewania wody, są jeszcze droższe. Zakup należy oczywiście dostosować do naszego zapotrzebowania.

Wybór myjki ciśnieniowej jest o tyle dobry, że:

  • Zaoszczędzimy dużo czasu – tradycyjne mycie kostki brukowej za pomocą wiadra z wodą (i ewentualnie płynem) i szczotą pochłania nieproporcjonalnie więcej czasu;
  • Zyskamy większą efektywność – zwarty strumień wody pod wysokim ciśnieniem gwarantuje, że nawet zwykłe mycie kostki przerodzi się w zaawansowane czyszczenie kostki brukowej.
  • Praca przy użyciu myjki jest lekka, szybka i przyjemna, a nawet wręcz bezproblemowa.
  • Jest to zakup na lata, więc jednorazowe wydanie nawet większej sumy pieniędzy będzie zdecydowanie korzystne.

Jak wyczyścić kostkę brukową?

To, jak dokładnie należy czyścić kostkę brukową, zależy od rodzaju zabrudzenia. Czyszczenie kostki brukowej powinno uwzględniać zarówno powierzchnię, którą myjemy (jej wielkość), jak i rodzaje zabrudzeń. Przykładowy problem z kostką brukową pokrytą mchem i porostami można rozwiązać w kilka sposobów. Przede wszystkim: należy pamiętać o tym, że wszelkie zielone naloty sprawiają, że czyszczenie kostki brukowej staje się koniecznością. Takie naloty grożą poślizgnięciem się, a także są bardzo nieestetyczne. Czasem zwykłe mycie nie pomaga.

Co należy zrobić z mchem? Czyszczenie kostki brukowej z mchu należy przeprowadzać w sposób mechaniczny. W przypadku nieznacznego rozrostu mchu można uznać go za coś w rodzaju zielonej fugi, choć zwykle i wtedy dobrze jest przeprowadzić czyszczenie kostki brukowej.

Niemniej jednak niezależnie od rodzaju zabrudzeń, dedykuje się do tego specjalistyczny sprzęt. Są to wspomniane już myjki ciśnieniowe, zwane myjkami wysokociśnieniowymi. Nieraz to właśnie dzięki nim okaże się, że nie jest nam potrzebny żaden preparat do czyszczenia kostki brukowej. Sprawdzą się one zwłaszcza przy zabrudzeniach organicznych. Przy zakupie sprzętu warto zwrócić uwagę na kilka części m.in. wspomniane ciśnienie i podgrzewanie wody. Dlaczego? Podobnie jak w przypadku mycia naczyń, tak i tutaj: mycie kostki brukowej za pomocą gorącej wody jest po prostu skuteczniejsze. Jeśli zaś nada się jej większe ciśnienie, to efekty będą wręcz zdumiewające.

Czym zmyć olej z kostki?

Czasem na naszej kostce brukowej może pojawić się plama oleju bądź innych chemikaliów. Jest to taki rodzaj zabrudzenia, którego nie pozbędziemy się zwykłym płynem bądź wodą. Plamy z oleju na kostce brukowej najlepiej usuwać za pomocą specjalnych produktów. Jak jednak do tego przejść za porządkiem?

Wpierw, jeśli pojawia się nam świeża plama oleju, powinniśmy posypać ją sorbentem, substancją absorpcyjną pochodzenia naturalnego, która powinna pochłonąć część tłuszczu. Wtedy też możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty do czyszczenia kostki brukowej.

W przypadku pozostawienia przez dłuższy czas plamy oleju na kostce nieimpregnowanej to można spróbować jeszcze kilku metod. Zwykle w tej sytuacji mamy konieczność czyszczenia kostki, w której zabrudzenie wniknęło w głąb kostki i może nawet pozostawić trwałe przebarwienia. Jeśli mamy jeszcze świeżą plamę to nawet zwykły piasek może pomóc wchłonąć olej i zapobiec dostawaniu się go w głąb kostki brukowej. Od razu po tym należy zastosować standardowe mycie kostki brukowej.

Niezbyt kosztowną metodą będzie sięgnięcie po środek do czyszczenia kostki brukowej. W tej roli również świetnie się sprawdzą preparaty, które stosuje się do czyszczenia łańcuchów w motocyklach oraz gokartach. Jeśli jednak olej zalegał przez bardzo długi czas to mycie i czyszczenie może okazać się niewystarczające. Tu nawet specjalny spray może nie pomóc i okaże się równie nieskuteczny, co mycie wodą.

Mycie nieraz nie jest wystarczające, ale pamiętać należy o tym, że nie tylko olej silnikowy stanowi zagrożenie dla naszej kostki brukowej. Jeśli nie chcemy częstego mycia kostki, to powinniśmy pamiętać o tym, że każdy tłuszcz może powodować odbarwienia. Miejmy to na uwadze, kiedy w ogrodzie robimy grilla i następnie ten grill czyścimy zarówno olej z mięs, jak i z grilla może być niebezpieczny dla naszej kostki, tym bardziej że ciepły olej kostka wchłania o wiele szybciej.

Dlatego też warto rozważyć zaimpregnowanie kostki brukowej.

Impregnacja kostki brukowej

Przeprowadziliśmy już mycie kostki brukowej? Następnie zrobiliśmy pełne czyszczenie kostki brukowej i chcielibyśmy, aby dobry stan kostki brukowej się utrzymał? W takiej sytuacji koniecznie należy zwiększyć żywotność kostki brukowej. Jak to zrobić? Rozwiązaniem jest impregnacja.

Impregnacja kostki brukowej jest zabiegiem polecanym, choć nie jest konieczna do tego, aby cieszyć się wspaniale położoną kostką brukową. Dzięki temu zadaniu jednak zapewnimy dłuższą żywotność oraz niezwykle ładny wygląd kostki brukowej, a zatem spotęgujemy efekt położenia kostki. Zabieg ten najlepiej jest zacząć zaraz po położeniu kostki brukowej. Oczywiście, można to zrobić w późniejszym czasie, ale wtedy przed rozpoczęciem zajęcia nie obejdzie się bez konieczności czyszczenia kostki brukowej. Co daje taka impregnacja? Przede wszystkim skutecznie zabezpiecza ona nawierzchnię kostki i chroni ją przed wnikaniem zanieczyszczeń w jej głąb. Również dzięki impregnacji kostka nie będzie nadmiernie wchłaniać wilgoć, co zazwyczaj sprawia, że jej wygląd jest wypaczany, a czyszczenie staje się niezwykle uciążliwe.

Ta dodatkowa ochrona świetnie sprawdzi się w sytuacji, kiedy od razu wiemy, że czyszczenie kostki będziemy przeprowadzać myjkami wysokociśnieniowymi. Do samej impregnacji kostki brukowej warto wybrać takie preparaty, które nie zawierają rozpuszczalnika, a zabiegu najlepiej dokonać w pogodne i ciepłe dni. Ważne, aby nie były upalne.

Do prawidłowego zaimpregnowania kostki potrzeba, aby była czysta i nierozgrzana. Właśnie dlatego sugeruje się, aby zabieg ten dokonać na początku, zaraz po położeniu kostki, aby potem nie trzeba było wpierw przeprowadzać czyszczenia kostki brukowej. Pamiętać należy o tym, że jeżeli początkowo nie dbaliśmy o mycie kostki i zaimpregnowanie to po jakimś czasie może się okazać, że zabrudzenia wniknęły głęboko i bez specjalistycznego czyszczenia kostki nie da się jej zaimpregnować. Samą impregnację powinno się nanosić mniej więcej raz na 3-4 lata.

Zalety impregnowania kostki brukowej

Omawiany zabieg posiada kilka istotnych zalet:

  • Impregnacja skutecznie wnika w pory betonu i tym samym zabezpiecza je.
  • Odporność kostki brukowej – zwiększa się jej odporność na różnego rodzaju zabrudzenia, w tym tłuste i olejowe, a to sprawia, że późniejsze mycie kostki brukowej nie będzie tak uciążliwe.
  • Kolor kostki ulega wzmocnieniu, pogłębieniu i wyrównaniu.
  • Nasiąkliwość materiału ulega zmniejszeniu – kostka brukowa zyskuje właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że posiada ona zdolność do odpychania wody, a powierzchnia jest w większym stopniu niezwilżalna. Ograniczeniu ulega również stopień nasiąkliwości kostki.
  • Większa mrozoodporność kostki brukowej – powierzchnia, którą wyłożyliśmy i zaimpregnowaliśmy, charakteryzować się będzie większą odpornością na różnego rodzaju mikropęknięcia, które normalnie powoduje mróz.
  • Barwa – impregnat sprawia, że trwale będziemy mogli się cieszyć intensywną i cieszącą oko barwą wyłożonej kostki.
  • Brak wykwitów wapiennych i solnych – kostka brukowa zabezpieczona jest przed pojawieniem się na kostce brukowej tzw. wykwitów wapiennych oraz solnych.
  • Większa odporność na ścieranie i zarysowania – choć kostka brukowa w swej naturze ma dużą odporność na ścieranie i zarysowania to impregnacja jeszcze mocniej uwypukli tę cechę.
  • Spowalnia rozrost mchów i porostów – pośrednim skutkiem użycia impregnatu jest znaczące spowolnienie rozrostu mikroorganizmów oraz mchów, a to sprawia, że czyszczenie kostki brukowej nie będzie musiało przebiegać tak często.

Do impregnacji kostki brukowej należy wykorzystywać specjalistyczne środki, a do samego impregnowania najlepiej udać się do profesjonalnych firm, choć oczywiście można to robić we własnym zakresie.

Czym jeszcze można wyczyścić kostkę brukową?

Nieraz okazuje się, że zwykłe mycie nie przynosi rezultatu, a wyraźnie widzimy, że plamy i zabarwienia są uciążliwe. Wtedy mycie powierzchni kostki warto połączyć z użyciem sprayów. Te zazwyczaj używa się do czyszczenia plam tłuszczu, ale nie tylko. Przy ich stosowaniu należy pamiętać o tym, że używanie takiego preparatu powinno być maksymalnie ostrożne, ponieważ zbyt intensywne jego zastosowanie, szczególnie na niewielkiej powierzchni, może doprowadzić do odbarwienia kostki.

Do czyszczenia szczelin, w których zagnieździły się mchy i chwasty, najlepiej użyć takich narzędzi i środków, które nie uniosą ziemi i nie poruszą kostki brukowej. Zdecydowanie należy unikać agresywnego wykopywania roślin ze szczelin oraz ciągnięcia ich, bo to może naruszyć strukturę kostki.

Do pozbycia się roślin ze szczelin podłoża można użyć:

  • Drucianej szczotki – jest to pracochłonne działanie, które wymaga użycia włosia ze stalowego drutu hartowanego. Efekty przyniesie również w walce z pleśnią i grzybem, który czasem prowadzi do degradacji bruku.
  • Tarczy drucianej do kosy spalinowej – jeśli posiada się kosę spalinową, można dokupić do niej specjalną drucianą tarczę. Podobnie jak szczotka z drutem, może wydłubać ona chwasty i rośliny, a jest również o wiele szybszą metodą.
  • Palnika gazowego – dzięki niemu uzyskamy trwałe efekty, które nie wiążą się z uszkadzaniem kamienia i powodowaniem jego przebarwień. Korzystanie z tego urządzenia zapewni o wiele większy komfort niż szorowanie kostek na kolanach. Usuwanie chwastów będzie skuteczne niczym profesjonalne wykonanie prac.
  • Środka do odchwaszczania – czyszczenie kostki brukowej z chwastów lepiej przeprowadzić przy użyciu środka dedykowanego do chodników. Zwykłe opryski na chwasty i tak będą wymagały ręcznego usunięcia martwych roślin.

Kiedy i jak często powinno czyścić się kostkę brukową?

Czyszczenie kostki brukowej uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim powinno być to działanie regularne, nie tylko po stwierdzeniu, że „już pora, bo jest brudno”. Najlepszym rozwiązaniem jest regularność i tu powinno mieć to miejsce co najmniej 3 razy do roku. Mycie i czyszczenie kostki można przeprowadzać przed wakacjami, w trakcie i po jego zakończeniu. Tak więc każda pora roku ma swoją specyfikę na mycie i czyszczenie:

  • Wiosna – na kostce brukowej pojawia się wiele nalotów powstałych w wyniku wilgoci np. po topniejącym śniegu. Mycie i czyszczenie ma na celu pozbycie się tego problemu.
  • Lato – w tym okresie naszym wrogiem będą różnego rodzaju mchy i porosty, a także ze szczeliny mogą wyglądać pojedyncze kępy trawy, które mogą się pojawiać. Między szczelinami kostki nie unikniemy także pojawienia się chwastów.
  • Jesień – mycie kostki przed nadejściem zimy jest koniecznością. Wtedy to jest najlepszy czas do dodatkowych prac. Oprócz czyszczenia kostki możesz przeprowadzić jej zaimpregnowanie.
  • Zima – tu już mycie kostki jest niewskazane. Warto jednak regularnie ją odśnieżać, pamiętając o tym, że należy unikać posypywania nawierzchni solą. Lepiej używać do tego piasek.